Back

ⓘ Sabiedrība
                                               

Sabiedrība

Sabiedrība ir individuāla cilvēku grupa, kurai ir kopīgas sociāli politiskas saites - kultūra, radniecība, teritorija, valstiska forma vai kopīgas ekonomiskas intereses.

                                               

Sabiedrība ar ierobežotu atbildību

Sabiedrība ar ierobežotu atbildību ir slēgta tipa kapitālsabiedrība ar juridiskās personas tiesībām, kuras pamatkapitālu veido dalībnieku ieguldītais īpašums - daļas.

                                               

Vadonības sabiedrība

Pats E. Sērviss vadonības sabiedrības definē kā hierarhiski organizētas sabiedrības ar nemainīgu valdošo pozīciju. Vadonības sabiedrībām ir centralizēta vadība, bet nav īstas valdības, kas varētu caur varu realizēt savus lēmumus. Attīstoties teorijai, parādās vairāki kritēriji, kā atpazīt vadonības sabiedrību. Viens variants: pārvaldi iemieso vadoņi, kas manto savu varu; vadoņiem pieder vara un autoritāte, kas bieži vien iekļauj sevī arī turību; sabiedrības, kurās saimniecība balstās uz lopkopību, zemkopību un dārzkopību; biežu vien vadoņiem tiek piedēvēta kāda pārdabiska spēja, kas ir kā ...

                                               

Atvērtās sabiedrības fonds

Atvērtās sabiedrības fondi, agrāk - Atvērtās sabiedrības institūts, ir starptautisks grantu tīkls, kuru dibināja biznesa magnāts Džordžs Soross. Atvērtās sabiedrības fondi finansiāli atbalsta pilsoniskās sabiedrības grupas visā pasaulē, nosakot mērķi veicināt tiesiskumu, izglītību, sabiedrības veselību un neatkarīgus plašsaziņas līdzekļus. Organizācijas nosaukumu ir iedvesmojusi Kārļa Popera 1945. gada grāmata" Atvērtā sabiedrība un tās ienaidnieki”. OSF ir filiāles 37 valstīs, aptver valstu un reģionālo fondu grupu, piemēram, Atvērtās sabiedrības iniciatīvu Rietumāfrikai un Atvērtās sabie ...

                                               

Valstiski organizēta sabiedrība

Valstiski organizēta sabiedrība ir jau attīstīta sabiedrības pakāpe, kur ir izkristalizējusies šķiru struktūra un sabiedrības hierarhija, kas atgādina piramīdu. Pašā virsotnē atrodas šaurs militāri politiskas un reliģiskas elites slānis. Tālāk nāk dižciltīgi aristokrāti, priesteri, birokrātija, tirgoņi, mākslinieki, zinātnieki un skaitliski lielākais slānis - tauta. Centralizētas valstis parasti balstījās uz lielām pilsētām, kuru iedzīvotāju skaits parasti bija vismaz 4-6 tūkstoši un vairāk.

                                               

BALTA

Apdrošināšanas akciju sabiedrība BALTA ir Latvijā reģistrēts uzņēmums, kas nodarbojas ar nedzīvības apdrošināšanu. Kopš 2014. gada tā pieder Polijas apdrošināšanas grupai Powszechny Zakład Ubezpieczeń. BALTA dibināta 1992. gadā. Galvenais birojs atrodas Rīgā. Uzņēmumam ir 53 filiāles visā Latvijā. BALTA ir Latvijas Universitātes fonda bronzas mecenāts. Kopš 2009. gada ir atbalstījusi Latvijas Universitāti, ziedojot pētniecībai un mācību vides attīstībai.

Sabiedrības slānis
                                               

Sabiedrības slānis

Sabiedrības slānis, arī sociālā šķira vai strats, ir socioloģijā izmantots termins, ar kuru apzīmē sociālu grupu ar vienotu sociālo statusu, kas veidojās sabiedrības noslāņošanās rezultātā, tas ir, veidojas ar kādām noteiktām, kopējām pazīmēm un īpašībām. Sabiedrības slāņi pastāv pēc dažādām pazīmēm, piemēram, pēc ietekmes un varas, pēc turīguma un bagātības, pēc profesijas, amata.

Baumas
                                               

Baumas

Baumas jeb tenkas ir galvenokārt verbālā informācija, kura ir daļēji patiesa vai pilnīgi nepatiesa, un tā tiek nodota tālāk no vienas personas otrai. Bieži vien katrā informācijas nodošanas laikā tā tiek izmainīta vai sagrozīta pavisam savādāk.

Bezbiļetnieks
                                               

Bezbiļetnieks

Bezbiļetnieks ir persona, kura izmanto kāda transportlīdzekļa pakalpojumus nemaksajot par tām, vai arī persona, kurai nav ieejas biļetes kādā kultūras vai sporta pasākumā. Viena no populārākajām metodēm cīņā ar bezbiļetniekiem ir naudassoda uzlikšana. Soda summa ir atkarīga no konkrētā pārvadātāja braukšanas noteikumiem.

Cilts
                                               

Cilts

Cilts ir etniska vienība un sabiedrības organizācijas forma senatnē; lielāka par grupu. Ciltī tās locekļu skaits parasti nepārsniedza dažus tūkstošus. Cilti raksturo sava valoda, nosaukums, teritorija, paražas. Pārsvarā visām ciltīm ir bijusi sava dzīvesvieta, tomēr pastāvēja arī klejotājciltis. Ciltī varēja būt savs varas centrs. Eiropā ciltis sāka veidoties ar 4500. gadu p.m.ē. Donavas ielejā, Latvijas teritorijā neolītā ciltis varēja veidoties no vairākām dzimtas kopienām.

Dzīves līmenis
                                               

Dzīves līmenis

Dzīves līmenis ir materiālās labklājības līmenis, kuru raksturo attiecība starp reālo ienākumu apjomu un atbilstošo patēriņa apjomu. Latvijas Republikas Centrālās statistikas pārvalde iedzīvotāju dzīves līmeņa statistikas jomā rēķina nabadzības un sociālās atstumtības monetāros indikatorus jeb Lākenas indikatorus.

Emigrācija
                                               

Emigrācija

Emigrācija ir piespiedu vai brīvprātīga izceļošana no savas valsts. Par emigrāciju dēvē arī dzīvi ārzemēs šāda izceļotāja statusā un emigrantu kopumu kādā valstī. Savukārt bijušo emigrantu atgriešanās atpakaļ dzimtenē tiek saukta par reemigrāciju.

Ģēnijs
                                               

Ģēnijs

Ģēnijs ir cilvēks ar augstu radošas apdāvinātības pakāpi, kas izpaužas inovatīvā, tas ir, pilnīgi jaunā, savdabīgā un oriģinālā darbībā, kurai ir vēsturiska nozīme cilvēku sabiedrības attīstībā. Ideālismā ģēnijs tiek saistīts ar pārcilvēka koncepciju.

                                               

Mecenāts

Mecenāts ir persona, kas brīvprātīgi nodarbojas ar zinātnes un mākslas materiālo atbalstu. Termins "mecenāts" cēlies no ievērojamā romieša, imperatora Augusta laika mākslas un mākslinieku atbalstītāja Gaja Cilnija Mecenāta vārda.

                                               

Municipija

Municipija ir Romas impērijā administratīvi teritoriāla vienība - apgabals vai pilsēta ar Romas senāta vai imperatora noteiktu teritorijas norobežotību, patstāvību, vietējo valdības struktūru un funkcijām. Arī mūsdienās municipijai atbilstošs jēdziens daudzās pasaules valstīs ir municipalitāte. Municipijai vai municipalitātei atbilstoša vienība Latvijā ir pašvaldība.

                                               

Pārvaldes centrs

Pārvaldes jeb administratīvais centrs ir valsts galvaspilsēta vai pilsēta, kurā ir koncentrēta valsts pārvalde ar politiskajiem spēkiem: Monarha rezidence Parlamenta centrs Militārās kontroles štābs Pašvaldību centrs