Back

ⓘ Dzīvība
                                               

Dzīvība

Dzīvība ir matērijas eksistences forma, kam raksturīga īpaša vielas struktūra, vielu un enerģijas apmaiņa ar vidi, vairošanās, adaptācijas un pilnveidošanās spēja. Dzīvība ir īpašība, kura atšķir priekšmetus no dzīvās dabas. Nāve ir dzīvības beigas, pēc tās iestāšanās organisms kļūst "nedzīvs". Ar dzīvības pētīšanu nodarbojas bioloģijā. Savukārt ar dzīvības definēšanas jautājumiem nodarbojas filozofija.

                                               

Ārpuszemes dzīvība

Ārpuszemes dzīvība ir dzīvība, kas ir attīstījusies ārpus Zemes un teorētiski sevī var ietvert paraugus, kas var sastāvēt no vienkāršiem mikroorganismiem līdz pat daudz attīstītākām civilizācijām nekā cilvēce.

                                               

Dzīvība un trīs nāves

Dzīvība un trīs nāves ir rakstnieka Kārļa Zariņa pirmais romāns, izdots 1921. gadā. Tajā izpaužas modernisma paradigmas. Darbība noris drīz pēc 1905. gada revolūcijas, Latvijā valda terors, soda ekspedīcijas, notiek aresti, tiek izpildīti nāvessodi. Romānā darbojas trīs personas: Maksis, Kazimirs un Valdis. Ar Valdi saistīta kāda sižetiska sānlīnija, kas labi raksturo Zariņa personības koncepciju: Valdis izplāno vecas un bagātas aktrises slepkavību, lai atņemtu viņai naudu; tomēr aktrise mirst dabiskā nāvē, un Valdis apjēdz, ka viņa iecere bijusi galīgi murgaina un nejēdzīga. Citiem vārdie ...

                                               

Mandatum Life

Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiö ir Somijā reģistrēts dzīvības apdrošināšanas pakalpojumu uzņēmums, kas pieder uzņēmumam Sampo. Galvenais birojs atrodas Helsinkos. Uzņēmumam pieder Mandatum Life Insurance Baltic SE, kas darbojas Baltijas valstīs. Mandatum Life tur 2012. gada augustā 19.18 % akciju telasakaru programmatūras uzņēmumā Comptel.

                                               

Visa dzīvība zaļo

"Visa dzīvība zaļo" ir amerikāņu rakstnieka Kliforda Saimaka 1965. gadā sarakstītais zinātniskās fantastikas romāns, viens no viņa populārākajiem darbiem. Tas stāsta par nelielu pilsētu Viskonsinas štatā, šo pilsētu no ārpasaules nošķīrusi cilvēcei līdz šim nepazīstamu saprātīgu būtņu radīta neredzama barjera.

                                               

Dzīvība (filma)

"Dzīvība" ir 2017. gada amerikāņu zinātniskās fantastikas un šausmu filma, kuras režisors ir Daniels Espinosa. Filmas pirmizrāde notika 2017. gada 18. martā.

                                               

Dzīvības koks

Dzīvības koks ir viens no vecākajiem auglības un dzīvības simboliem pasaules reliģiju vēsturē. Dzīvības koka motīvs un koncepcija ir izmantota daudzu tautu reliģijā, mitoloģijā un metaforiskā nozīmē arī filozofijā. Pēc nozīmes dzīvības kokam tuvi ir svētais, kosmiskais, pasaules koks.

                                               

Organisms

Organisms bioloģijā un ekoloģijā ir dzīva būtne, dzīvs ķermenis. Organismu izcelšanās vēl joprojām ir strīdīgs un diskutējams jautājums. Visi organismi tiek dalīti divās lielās organismu kategorijās - eikariotos un prokariotos. Tiek uzskatīts, ka prokariotiem var izšķirt divas atšķirīgas sfēras: baktērijas un arhebaktērijas, kuras savā starpā nav tuvākas kā ar eikariotiem. Intervāls starp prokariotiem un eikariotiem ir plaši aplūkojis galvenās trūkstošās atšķirības evolūcijas vēsturē. Divi eikariotiskie organoīdi - mitohondriji un hloroplasti parasti tiek uzskatīti par atvasinātiem no endo ...

                                               

Bioloģija

Bioloģija - ‘dzīvība’; λόγος - ‘jēdziens, zinātne’) ir dabas zinātne par dzīvību visās tās izpausmēs un par dzīvās matērijas organizāciju molekulārā, šūnu, audu, orgānu, organismu un organismu kopu līmenī. Bioloģijas galvenais uzdevums ir noskaidrot dzīvības būtību un likumsakarības, kas saistītas ar to. Tā ir zinātne par visiem dzīvajiem organismiem, kur noskaidro to, kā tie aug, barojas un kustas, kā tie vairojas un kā attīstās ilgā laika periodā. Ir vairākas bioloģijas apakšnozares atkarībā no tā, kas tiek konkrēti pētīts. Divas lielākās apakšnozares ir zooloģija, kurā tiek pētīti dzīvn ...

                                               

Dzīvības apdrošināšana

Dzīvības apdrošināšana ir privātpersonu apdrošināšana, arī naudas uzkrājuma veids, kas sola vairot materiālo labklājību un nodrošināt finansiālo aizsardzību ģimenei apgādnieka zaudējuma gadījumā. Dzīvības apdrošināšana ir plaši reklamēta vairāku komercbanku peļņas avots un pakalpojuma veids.

                                               

Dieva esamība

Dieva esamība ir problēma, kas saistīta ar noskaidrošanu, vai Dievs ir, vai tas tomēr nav. Tā kā cilvēku viedokļi šajā jautājumā atšķiras un nav pārliecinošu argumentu, kas ļautu atbildēt uz šo jautājumu, vai vismaz atmest kādu variantu kā nederīgu, tad šis jautājums cilvēkus nodarbina arī mūsdienās. Tomēr, lai meklētu atbildi uz šo jautājumu, tas būtu jāprecizē, norādot par kādu reliģiju vai uzskatu sistēmu ir runa un kāds dievs vai dievi ir domāti.

                                               

Eitanāzija

Eitanāzija - medicīnā ārsta paša veikta vai viņa uzraudzībā veikta darbība vai bezdarbība ar nodomu izraisīt nāvi, nolūkā izbeigt visas ciešanas neārstējami slimam un ne ar kādiem līdzekļiem nenovēršamām, neciešamām sāpēm pakļautam cilvēkam, pamatojoties uz pacienta brīvprātīgu izvēli. To iedala: pasīvā eitanāzija - ārstniecības metožu ierobežošana vai pārtraukšana, t.i. ārsts ļauj pacientam nomirt ; aktīvā eitanāzija jeb medicīniski asistētā pašnāvība - nāvējošas medikamentu devas izsniegšana pēc nedziedināma un neatvieglojamas mokas jūtoša pacienta brīvprātīga pieprasījuma vai viņa tuvin ...

                                               

Eitanāzija dzīvniekiem

Iemidzināšana jeb eitanāzija - veterinārmedicīnā lietots apzīmējums dzīvnieka nesāpīgai nonāvēšanai, ja tas pakļauts stresam, sāpēm vai ciešanām, ko nevar novērst citām metodēm, ja dzīvnieks ir pārāk agresīvs un apdraud gan cilvēkus, gan dzīvniekus savā tuvumā vai jebkura cita iemesla dēļ, ja eitanānziju pieprasa dzīvnieka īpašnieks. Attiecīgi, dzīvnieku nonāvēšanā aizliegts izmantot metodes, kurās dzīvnieki nobeidzas sāpēs, krampjos vai nosmokot. Dzīvnieku eitanāzijā izmanto šādas metodes: lēna CO 2 ievadīšana; vispārējās narkozes padziļināšana līdz letālam iznākumam. cervikālā translokāc ...

                                               

Nāve

Nāve ir pilnīga dzīvības procesu izbeigšanās organisma šūnās un audos. Nāvi raksturo tas, ka tas ir neatgriezenisks stāvoklis - miris organisms nevar atdzīvoties. Nāve var iestāties momentāni, bet parasti tā iestājas caur termināliem stāvokļiem. Terminālie stāvokļi ir šādi: preagonālā stadija, agonija un klīniskā nāve. No šiem robežstāvokļiem cilvēku iespējams reanimēt. Pēdējā - neatgriezeniskā - miršanas stadija ir bioloģiskā nāve. Nāve var būt dabiska fizioloģiskas novecošanās dēļ un priekšlaicīga traumas vai slimības dēļ. Tiek uzskatīts, ka klīniskās nāves beigas un bioloģiskās nāves sā ...

Nornas
                                               

Nornas

Nornas ir trīs mītiskas būtnes skandināvu mitoloģijā, kas mitinās pie Igdrasila saknēm un auž likteņa audeklu - katra dzīvība ir viens pavediens šai audeklā, un pavediena garums nosaka dzīves ilgumu. Tādējādi viss jau ir iepriekšnoteikts: arī dievu dzīves ir tikai pavedieni šai audeklā un Nornas viņiem tos nerāda.