Back

ⓘ Celtnes un būves Latvijā
                                               

Debesskrāpis

Debesskrāpis jeb augstceltne ir sevišķi augsta daudzstāvu celtne. Par debesskrāpi tiek uzskatīta atsevišķi stāvoša būve, kas vertikālā virzienā vienmērīgi sadalīta stāvos un paredzēta cilvēku darbam un dzīvošanai. Eiropā par debesskrāpjiem uzskata celtnes, kuru pēdējais stāvs atrodas vismaz 150 m augstumā. Rīgā par debesskrāpjiem mēdz dēvēt arī zemākas augstceltnes. Līdz 19. gadsimtam par sešiem stāviem augstākas ēkas būvēja reti, jo nebija ērti lietot kāpnes lielākā augstumā, turklāt toreizējie ūdens sūkņi nespēja pacelt ūdeni vairāk kā 15 m augstumā. Attīstoties dzelzsbetona, tērauda un ...

                                               

Ķieģelis

Ķieģelis ir celtniecības materiāls, kas tiek gatavots, saulē izkaltējot vai krāsnī apdedzinot no māla, smiltīm un/vai kaļķa izgatavotu taisnstūra paralēlskaldni. Ķieģeļus var gatavot arī savādākās formās, atkarībā no pielietošanas mērķa. Tos var izgatavot arī no cementa. Ķieģeli var uzskatīt par mazāko vienību kādas ķieģeļu celtnes mūrēšanā. Mūrēšanas laikā ķieģeli savā starpā tiek savienoti ar javu.

                                               

Rīgas augstceltnes un augstākās būves

Rīgas augstceltņu un augstāko būvju uzskaitījums. Latvijas augstākā būve atrodas Rīgā, un tas ir Rīgas radio un televīzijas tornis Zaķusalā. Tā augstums ir 368.5 metri, un tas ir ne tikai augstākais tornis Baltijas valstīs, bet arī augstākais Eiropas Savienībā un 13. augstākais televīzijas tornis pasaulē. Savukārt augstākās biroju vai dzīvojamās augstceltnes Rīgā ir Saules akmens, Panorama Plaza II un Zinātņu akadēmijas augstceltne, kuras sniedzas augstāk par 100 metriem. Celtniecības stadijā ir dvīņu torņi Z-Towers, kura dienvidu tornis ir 123 metrus augsts.

                                               

Blīdenes luterāņu baznīca

Blīdenes evaņģēliski luteriskā baznīca bija Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas dievnams, kas atradās Brocēnu novada Blīdenes pagasta Blīdenē. Mūsdienās saglabājušies pamatu fragmenti. Blīdenes luterāņu koka baznīca celta 1617. gadā. 1755. gadā tā nojaukta un 1756. gadā tika uzcelta mūra baznīca. 1860. gadā firsta Oto Andreasa fon Līvena atraitne Šarlote lika būvēt jaunu pēc citām ziņām baznīcu tikai pārbūvēja neogotiska stila baznīcu, kuru uzcēla 1862. gadā. Altāri bija projektējis arhitekts Teodors Zeilers. Altārgleznu "Kristus pie krusta" bija gleznojis Drēzdenes mākslinieks A. Erh ...

                                               

Radisson Blu Hotel Latvija

Radisson Blu Hotel Latvija ir 27 stāvus augsta viesnīcu augstceltne Rīgas Centra apkaimē, Vidzemes priekšpilsētā, kas pieder vienīcu ķēdei Radisson Blu. Ēkas augstums ir 85.65 metri augstums no grīdas līmeņa līdz jumtam, konstruktīvais ēkas augstums ir 98.26 metri kopā ar dekoratīvo izbūvi uz jumta. Pēc kopējās platības 24 000 m² ēka ir lielākā viesnīca Latvijā. Ēka tika pabeigta 1976. gadā, bet tika rekonstruēta 2001. gadā. Padomju laikos ēkā arī atradās viesnīca un ēkas oficiālais nosaukums bija Viesnīca "Latvija".

                                               

Ķieģeļrūpniecība Latvijā

Ķieģeļrūpniecība Latvijā ir viena no rūpniecības nozarēm, kas savu uzplaukumu piedzīvoja 19. un 20. gadsimtā, kad lielākā daļa no tajā laikā būvētajām mūra ēkām bija ķieģeļu celtnes.

                                               

Viesītes luterāņu baznīca

Viesītes Evaņģēliski luteriskā baznīca jeb Viesītes Brīvības baznīca ir Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas dievnams Viesītē Sēlijā. Tā ietilpst Daugavpils diecēzes Sēlpils iecirknī.

                                               

Latvijas Nacionālās bibliotēkas galvenā ēka

Latvijas Nacionālās bibliotēkas galvenā ēka, saukta arī par Gaismas pili, ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēka Mūkusalas ielā 3, Pārdaugavā, kas atvērta apmeklētājiem 2014. gada 12. jūnijā, oficiāla ēkas atklāšana notika 29. augustā. Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas kopējās izmaksas sastādīja 268 miljonus eiro. Nacionālās bibliotēkas ēka Rīgā kalpo kā Latvijas bibliotēku tehnoloģiskais un informatīvais centrs. Līdz ar to bibliotēkas klienti ir ne tikai Gaismas pils apmeklētāji, bet arī visi pārējie valsts iedzīvotāji, kas izmanto bibliotēku pakalpojumus. 2015. gada pirmajā pusē Latvi ...

                                               

Sporta nams "Daugava"

Sporta nams "Daugava" jeb Daugavas sporta nams ir sporta būve, kas atrodas Rīgā Centra rajonā, Krišjāņa Barona ielā 107 un nodrošina iespēju nodarboties ar vairākiem sporta veidiem. Tajā ir sporta spēlu zāle ar 1000 skatītāju vietām, lielais un mazais peldbaseins un vairākas mazākas treniņu telpas. Daugavas sporta nams ir mājvieta vairākām Basketbola skolas "Rīga" jauniešu basketbola komandām.

                                               

Rīgas Vissvētās Dievmātes Pasludināšanas baznīca

Rīgas Vissvētās Dievmātes Pasludināšanas pareizticīgo baznīca ir Latvijas Pareizticīgās Baznīcas dievnams Rīgā, Latvijā. Atrodas Gogoļa ielā 9. Baznīca celta no 1814. līdz 1818. gadam, ēkas projekta autors ir arhitekts Teodors Gotfrīds Šulcs, no 1858. līdz 1859. gadam notika neliela iekštelpu pārbūve. Celta klasicisma stilā. Vissvētās Dievmātes Pasludināšanas pareizticīgo baznīca ir gandrīz nemainīgā veidā saglabājusies līdz mūsdienām.

                                               

Neretas evaņģēliski luteriskā baznīca

Neretas evaņģēliski luteriskā baznīca ir viena no vecākajām mūra baznīcām Sēlijā. Tās būvniecība aizsākusies jau 1584. gadā. Kopš 1998. gada 29. oktobra Neretas baznīca ir iekļauta Valsts aizsargājamo nekustamo kultūras pieminekļu sarakstā.

                                               

Oviši

Oviši ir ciems Ventspils novada Tārgales pagastā, Baltijas jūras krastā, pie Ovišraga. Izvietojies pagasta ziemeļos, 33 km no pagasta centra Tārgales, 30 km no novada centra Ventspils un 200 km no Rīgas. Oviši ir sens lībiešu apdzīvots zvejniekciems, ko sauca par Luserortu vai Liseri. Nosaukums cēlies no zviedru valodas, kurā lysa nozīmē degt, bet ort nozīmē vieta, rags. Vieta iezīmīga ar to, ka tai pretī jūrā atrodas bīstams sēkļu rajons, kur bojā gājuši daudz kuģu, tādēļ jau kopš viduslaikiem šeit tika dedzināti ugunskuri un paceltas darvas mucas. Pirms Otrā pasaules kara Ovišos bijusi 5 ...

                                               

Bauskas elevators

Bauskas elevators ir 1932. gadā atklāta graudu glabātuve Bauskas pievārtē Pilsmuižā pie šaursliežu dzelzceļa Bauska-Meitene galastacijas. Elevatora tilpums ir 1000 tonnas, septiņus stāvus augstajā ēkā bija iebūvēti 24 torņi, katrs ar aptuveni 60 tonnu tilpumu.

                                               

Kobrona skansts

Kobrona skansts jeb Kobronskansts bija Poļu - zviedru kara laikā būvēta skansts Daugavas kreisajā krastā pie Mārupītes ietekas Kīleveina grāvī tagadējā Torņakalna apkaimē. Mūsdienās bijušo nocietinājumu vietā uzbūvēta Latvijas Universitātes Dabas māja un Zinātņu māja.

                                               

Likteņdārzs

Likteņdārzs ir monumentālās ainavu arhitektūras ansamblis uz Daugavas pussalas Koknesē. Dārzu pēc japāņu vides arhitekta Šunmjō Masuno projekta veido kā koru svītas metaforu, kas sastāv no prelūdijas un sešām daļām.

                                               

Sarkanais tornis (Pārdaugava)

Sarkanais tornis bija viduslaiku sargtornis iepretim Rīgas senpilsētai Daugavas kreisajā krastā tagadējā Torņakalna apkaimē. Tas pastāvēja no 15. līdz 17. gadsimtam un atradās seno Jelgavas un Bauskas ceļu sākumā.

                                               

Baltijas valstu augstākās ēkas

Šis ir Baltijas valstu augstāko ēku saraksts. Šajā sarakstā iekļautas Igaunijas, Latvijas un Lietuvas ēkas, kas pārsniedz 50 m augstumu. Šajā sarakstā nav iekļauti televīzijas torņi un skursteņi. Šajā sarakstā atrodas 35 Igaunijas, 56 Latvijas un 46 Lietuvas ēkas.