Back

ⓘ Krimuldas pagasts
Krimuldas pagasts
                                     

ⓘ Krimuldas pagasts

Krimuldas pagasts ir viens no diviem Krimuldas novada pagastiem Gaujas labajā krastā ziemeļos no Siguldas. Robežojas ar sava novada Lēdurgas pagastu, Pārgaujas novada Straupes pagastu, Līgatnes novada Līgatnes pagastu, Siguldas novada Siguldas pilsētu un Siguldas pagastu, Inčukalna novada Inčukalna pagastu, Sējas novadu un Limbažu novada Vidrižu pagastu. Pagasta, kā arī novada centrs ir Raganā.

                                     

1. Daba

Hidrogrāfija

Upes: Berna tece, Grašupīte, Kalna upe, Lorupe, Melnupīte, Melnupīte, Runtiņš, Zāģeru upīte.

Ezeri: Jērkules ezers, Katrīndzirnavu ezers, Kauliņezers, Pīļu ezers, Punga.

                                     

2. Vēsture

1248. gada 16. augustā Rīgas bīskaps Nikolajs apstiprināja Rīgas domkapitula valdījumus agrāk dāvinātajos īpašumos, kā arī kundzību Turaidas latīņu: Toreidia, Lielvārdes un Remīnes pilsnovados. Dokumentā norādīts, ka Kubeseles Cubesile draudzes robežas stiepjas garumā no Vikmestes Vitkemiske upes līdz jūrai, platumā – no Tarupes vai Ķīšupes Tarvisjuge līdz Gaujai Coiva. Tajā nosaukti šādus ciemi: Cubesille, Olikencule, Kivemale, Cursicule, Asigalle, Moisecule, Ennisile, Viltesile, Mundrisile, Totisile, Pabasile, Gervicule, kā arī Ieikisile, Coltemale, Laugule, mūsdienās Kubesele, Alciems jeb Olikenkule, Kivemale, Kuršu ciems, Aizgale, Muižciems, Sēja, Vidriži, Mundrisile, Totisile, Pabaži, Jērkule, kā arī Eikaži, Bīriņi, Laugas.

1935. gadā Rīgas apriņķa Krimuldas pagasta platība bija 76.4 km². 1945. gadā pagastā izveidoja Krimuldas un Gaveņu ciema padomes. 1954. gadā Krimuldas ciemam pievienoja Gaveņu ciemu, 1956. gadā daļu Inčukalna un Siguldas ciemu, 1963. gadā Turaidas ciemu. 1953. gadā daļu Krimuldas un Turaidas pievienoja Siguldas pilsētai. 1990. gadā ciemu pārdēvēja par pagastu. 2009. gadā Rīgas rajona Krimuldas pagasts apvienojās ar Limbažu rajona Lēdurgas pagastu, izveidojot Krimuldas novadu.