Back

ⓘ Debesskrāpis
                                               

Strojarskas biznesa centrs

Strojarskas biznesa centrs ir tirdzniecības un dzīvojamais centrs, kas atrodas Zagrebā, Horvātijā. Tas sastāv no 6 ēkām, no kurām divas ir dzīvojamās ēkas, bet četras - biznesa ēkas. Centrā ir divi debesskrāpji. Viens no tiem ir 54 m augstais A korpuss ar 13 stāviem. Galvenā ēka B ēka, kurai ir 25 stāvi un kuras augstums ir 96.15 metri, ir Horvātijas augstākā dzīvojamā ēka. Kompleksu sauc par VMD kvartālu VMD kvart. Visu ēku celtniecība ir pabeigta. 25 stāvus augstais debesskrāpis tika apdzīvots 2014. gada beigās, savukārt pārējās ēkas tika nodotas ekspluatācijā agrāk. Biznesa centrā ir ga ...

                                               

Kārnegija zāle

Kārnegija zāle ir koncertzāle Ņujorkā, kas atrodas Septītās avēnijas un 57. ielas stūrī Manhetenā. Viena no prestižākajām klasiskās mūzikas koncertzālēm pasaulē. Šodien Kārnegija zālē notiek arī džeza un vieglās mūzikas koncerti.

Debesskrāpis
                                     

ⓘ Debesskrāpis

Debesskrāpis jeb augstceltne ir sevišķi augsta daudzstāvu celtne. Par debesskrāpi tiek uzskatīta atsevišķi stāvoša būve, kas vertikālā virzienā vienmērīgi sadalīta stāvos un paredzēta cilvēku darbam un dzīvošanai. Eiropā par debesskrāpjiem uzskata celtnes, kuru pēdējais stāvs atrodas vismaz 150 m augstumā. Rīgā par debesskrāpjiem mēdz dēvēt arī zemākas augstceltnes.

Līdz 19. gadsimtam par sešiem stāviem augstākas ēkas būvēja reti, jo nebija ērti lietot kāpnes lielākā augstumā, turklāt toreizējie ūdens sūkņi nespēja pacelt ūdeni vairāk kā 15 m augstumā. Attīstoties dzelzsbetona, tērauda un sūkņu tehnoloģijām, kā arī pēc lifta izgudrošanas, kļuva iespējams būvju augstumu palielināt desmitiem reižu. Tas īpaši izdevīgi bija lielpilsētās, kuru centros apbūvējamā zeme ir ļoti dārga.

2004. gadā tika uzsākta Burj Dubai debesskrāpja būvniecība Dubaijā, AAE, kas ir pabeigta un ir augstākā celtne pasaulē. Tās augstums ir 828 metri.

2007. gada beigās pasaulē bija vairāk nekā 1500 debesskrāpju, no kuriem 35 ir augstāki par 300 m.

                                     

1. Baltijā

Šobrīd augstākā celtne Baltijā atrodas Viļņā un tā ir Europa Tower, kuras augstums ir 149 metri. Rīgā šobrīd ir ļoti daudzi augstceltņu plāni un galvenās paredzētās būvēšanas vietas ir Ķīpsala, Zaķusala, Jūrmalas šosejas apkaime un Skanstes ielas rajons. Tallinas augstākā ēka ir Swisotel viesnīca, kas ir 117 metrus augsta ar 28 stāviem.

                                     

2. Debesskrāpji Latvijā

Šobrīd Latvijā augstākā augstceltne ir Z-Towers, kas ir 135.2 metru augsta ar, augstceltne tika pabeigta 2020. gadā. Otra augstākā ēka ir Saules akmens.Rīgā šobrīd ir vairāk nekā 55 pabeigtas augstceltnes. Augstceltne skaitās ēka, kurai ir vismaz 12 virszemes stāvi un uz 2010. gada augusta Rīgā pēc Emporis oficiālajiem datubāzes datiem bija 216 pabeigtas ēkas, 11 ēkas celtniecības stadijā un 42 apstiprinātas ēkas.

                                     

3. Ievērojamākie debesskrāpji

  • Burj Khalifa būve Dubaijā. Tā ir 828 metrus augsta 2.625 pēdas tādējādi kļūstot par augstāko ēku pasaulē.
  • Federation tower sāka būvēt Maskavā 2007. gadā un plānots, ka to pabeigs 2012. gadā. Celtne būs 538 metrus augsta, tādējādi kļūstot par augstāko celtni Eiropā.
  • Chicago Spire būvē Čikāgā tas būs 610 metrus augsts un to plāno pabeigt 2011. gadā celtnei arī būs 150 stāvi un tā kļūs par augstāko dzīvojamo ēku pasaulē. Ēka arī būs augstā celtne Ziemeļamerikā.
  • Freedom Tower šobrīd būve Ņujorkā šī un dažas citas ļoti augstas būves tiek būvētas dvīņu torņu World Trade Center vietā, kuras sagrāva teroristi 2001. gadā. Ēka ar visu antenu būs 541.4 metrus augsta.
  • Tour Genarali kas būs 318 metrus augsts to plāno pabeigt 2011. gadā un tā būs augstākā celtne Parīzē un Eiropas Savienībā.
  • Shanghai World Financial Center būve Šanhajā. Debesskrāpis apsteidzis Jin Mao Tower kas bija augstākā celtne Šanhajā. Celtne arī kļuva par augstāko būvi Ķīnā.
  • Shard London Bridge zināms arī kā Shard of Glass. Debesskrāpi sāka būvēt 2009. gadā. Tai būtu jābūt augstākajai celtnei Lielbritānijā un otrai augstākai Eiropas Savienībā pēc Tour Genarali Parīzē.