Back

ⓘ Ādolfs Šmals
Ādolfs Šmals
                                     

ⓘ Ādolfs Šmals

Felikss Ādolfs Šmals bija Austrijas paukotājs un riteņbraucējs, 1896. gada vasaras olimpisko spēļu dalībnieks un trīs olimpisko medaļu ieguvējs riteņbraukšanā.

Šmals ir piedzimis Dortmundē, bet miris Zalcburgā.

                                     

1. 1896. gada vasaras olimpiskās spēles

Šmals 1896. gada vasaras olimpiskajās spēlēs Atēnās startēja divos sporta veidos - paukošanā un riteņbraukšanā.

1896. gada 8. aprīlī viņš startēja 100 kilometru braucienā. Taču viņš bija viens no septiņiem sportistiem, kas šajā disciplīnā nefinišēja.

Nākamajā dienā, 9. aprīlī, viņš startēja paukošanā ar zobenu. Šmals no četrām cīņām uzvarēja tikai vienā, pieveicot Grieķijas sportistu Georgiju Iatridi, bet zaudēja Grieķijas sportistiem Telemaham Karakalam un Joannim Georgjadim un Dānijas sportistam Holgeram Nīlsenam.

Pēc dienas pārtraukuma, 11. aprīlī, Šmals demonstrēja lielisku formu un ieguva divas bronzas medaļas. Pirmā disciplīna, kurā viņš tajā dienā startēja, bija treka riteņbraukšanas individuālais brauciens. Ādolfa Šmala rezultāts sākotnēji bija identisks ar Grieķijas sportista Stamatija Nikolopula rezultātu - 23 sekundes. Viņi abi veica pārbraucienu, kur labāku rezultātu uzstādīja Nikolopuls, 25.4 sekundes, bet Šmala rezultāts bija 26.6 sekundes. Viņi abi piekāpās arī Francijas sportistam, zelta medaļas ieguvējam, Polam Masonam.

Pēc tam Šmals izcīnīja trešo vietu arī 10 kilometru sacensībās, zaudējot Francijas sportistiem Polam Masonam un Leonam Flamānam

13. aprīlī Šmals beidzot izcīnīja arī zelta medaļu 12 stundu sacensībās. Viņš 12 stundu laikā veica 314.997 kilometrus. Jau desmitajā aplī Šmals bija noķēris visus 7 sportistus par apli un turpmāko sacensību daļu Šmals pieskatīja Lielbritānijas sportistu Frederiku Kīpingu. Šajā disciplīnā šie abi sportisti bija vienīgie, kas spēja veikt braucienu visas 12 stundas.

                                     

2. Rakstīšana

Šmals, tāpat kā viņa tēvs, bija žurnālists, vēlāk arī vairāku grāmatu autors, parakstīja tās ar vārdu Ādolfs Šmals-Filiuss vācu: Adolf Schmal-Filius, viņa populārākais darbs bija 1904. gadā sarakstītais Ohne Chauffeur "Bez vadītāja", rokasgrāmata motociklistiem.

                                     

3. Piezīmes

  • Herman De Wael. "Hermans Full Olympians", 2001. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2007. gada 5. februāris. Skatīts: 2007-01-26.
  • Mallon, Bill, Ture Widlund. The 1896 Olympic Games. Results for All Competitors in All Events, with Commentary. Jefferson: McFarland, 1998. ISBN 0-7864-0379-9. Fragments pieejams