Back

ⓘ Ogresgala pagasts
Ogresgala pagasts
                                     

ⓘ Ogresgala pagasts

Ogresgala pagasts ir viena no Ogres novada administratīvajām teritorijām tā rietumos, Daugavas labajā krastā. Robežojas ar sava novada Ogres pilsētu un Suntažu pagastu, kā arī Ikšķiles novada Tīnūžu pagastu un Ķeguma novada Ķeguma pilsētu un Tomes un Rembates pagastiem.

                                     

1. Vēsture

Ogresgala pagasts izveidots 1924. gadā, no Ikšķiles pagasta atdalot Sprēstiņu muižas teritoriju un no Lielvārdes pagasta - Ogresgalu. 1935. gadā tā platība bija 92.6 km² un tajā dzīvoja 1435 iedzīvotāji. 1945. gadā pagastā izveidoja Ciemupes un Ograsgala ciema padomes, bet pagastu 1949. gadā likvidēja. Ogresgala ciems ietilpis Ogres apriņķī 1947-1949 un Ogres rajonā pēc 1949. gada. 1954. gadā Ogresgala ciemam pievienoja likvidēto Ciemupes ciemu, 1977. gadā daļu teritorijas pievienoja Rembates ciemam, bet 1987. gadā ciemam pievienoja daļu Ogres pilsētas teritorijas. 1990. gadā ciemu reorganizēja par pagastu. 2002. gada 9. decembrī Ogresgala pagasts apvienojās ar Ogres pilsētu, izveidojot Ogres novadu. 2009. gadā novadu reorganizēja un Ogresgala pagasts tika izdalīts par atsevišķu administratīvo teritoriju.

Par vārda "Ogresgals" slavu, savā dienasgrāmatā skaidro Dāvis Ādams: ". 1924. gadā nodibinājām jaunu pagastu ar nosaukumu Ogresgala pagasts. Šim pagastam ar Ogres galu gan nebija nekāda sakara un mēs, pagasta dibinātāji, sīvi pretojāmies šādam nosaukumam. Vārds Ogresgals tālā apkārtnē tika uzskatīts par elles priekštelpu. Te mita visādi tumši ļaudis, kas barojās no godīgu ļaužu sviedriem gan zagdami, laupīdami, krāpdami. Divas dzertuves un monopols gādāja, lai ļaudis gaismu neredz. Pazuda ceļa vīriem dažādas mantas no vezuma. Pazuda daudzreiz vezums ar visu zirgu un pazuda arī bez vēsts cilvēki, kas nav atrasti vēl šodien. No šī Ogresgala sargājās katrs godīgs cilvēks."