Back

ⓘ Lodes pagasts
Lodes pagasts
                                     

ⓘ Lodes pagasts

Lodes pagasts ir viena no Rūjienas novada administratīvajām teritorijām tā ziemeļaustrumos. Robežojas ar sava novada Vilpulkas pagastu, Naukšēnu novada Ķoņu pagastu, kā arī Igaunijas Viljandi apriņķa Muļgu pagastu.

                                     

1. Daba

Upes

Cauri pagastam tek Rūja, Kolkupīte, Raudava, Silupīte, Krūmiņupīte un Veserupīte.

Ezeri un ūdenstilpes

Pagastā atrodas 2 ūdenstilpes - Laņģezers 10.3 ha un Lodes dīķis 3.6 ha.

                                     

2. Vēsture

Pirmo reizi vēstures avotos Lodes pagasts minēts 1504. gadā. Tas aptver bijušā Rūjienas draudzes novada Arakstes un Lodes muižu teritoriju. 1933. gadā Arakstes pagastu pievienoja Valmieras apriņķa Lodes pagastam. Kopējā platība bija 65.09 km² un tur dzīvoja 943 iedzīvotāji. 1945. gadā pagastā izveidoja Lodes un Arakstes ciema padomes, bet pagastu 1949. gadā likvidēja. Lodes ciems ietilpis Rūjienas 1949-1959 un Valmieras 1959-2009 rajonos. 1954. gadā Lodes ciemam pievienots likvidētais Arakstes ciems. 1990. gadā ciemu reorganizēja par pagastu. 2009. gadā Lodes pagastu kā administratīvo teritoriju iekļāva Rūjienas novadā.

Pieminekļi

Pagastā aplūkojami valsts nozīmes aizsargājamie kultūras pieminekļi - Kalnalammiku apmetne, Kalnalammiku upurakmens, Arakstes muižas staļļi un klēts; kā arī vietējas nozīmes kultūras pieminekļi - Kokļu senkapi, Urgu Zviedru akmens ar uzrakstiem un zīmēm; īpaši aizsargājamie dabas objekti - Lodes un Arakstes parks.

                                     

3. Saimniecība

Pagastā ir labi attīstīts ceļu tīkls. Darbojas zemnieku saimniecības, palīgsaimniecības un piemājas saimniecības, I/U" Liepzieds”, veikals, bārs, pasta nodaļa, Valmieras reģiona patērētāju biedrības veikals un vairākas pagasta pašvaldības iestādes, arī Sociālās aprūpes un rehabilitācijas centrs "Lode".