Back

ⓘ Malnavas pagasts
Malnavas pagasts
                                     

ⓘ Malnavas pagasts

Malnavas pagasts ir viena no Kārsavas novada administratīvajām teritorijām tā ziemeļaustrumos, Krievijas pierobežā. Robežojas ar Kārsavas pilsētu un Salnavas, Mežvidu, Mērdzenes un Goliševas pagastiem.

                                     

1. Daba

Malnavas pagasta lielākā daļa atrodas Mudavas zemienē. Ziemeļrietumu daļu aizņem Abrenes nolaidenums, ko no austrumiem un dienvidiem apņem Zilupes līdzenums. Dienvidrietumu stūri aizņem Austrumlatvijas zemienes Adzeles pacēlums. Reljefs ir lēzeni viļņots, ar nelieliem plakanvirsmas pauguriem, morēnu līdzenumiem un pārpurvotiem līdzenumi. No Salnavas pagasta iestiepjas Žurlavas-Malnavas grēda, kurā nedaudz uz rietumiem no Malnavas ir pagasta augstākais paugurs - Žurilovas kalns 120 m.

Hidrogrāfija

Upes:

  • Strauja
  • Ījovkas strauts
  • Šņitka
  • Rītupe

Purvi:

  • Salinīku purvs
  • Mihaļčenku purvs
                                     

2. Vēsture

1945. gadā Kārsavas pagastā izveidoja Bozaukas ciema padomi. 1954. gadā Bozaukas ciemam pievienoja likvidēto Nesteru ciemu, 1965. gadā - Kārsavas ciema padomju saimniecības "Malta" teritoriju, 1975. gadā - vēl daļu Kārsavas ciema teritorijas. 1975. gadā Bozaukas ciemu pārdēvēja par Malnavas ciemu. 1990. gadā ciemu reorganizēja par pagastu. 2009. gadā pagastu kā administratīvo teritoriju iekļāva Kārsavas novadā.

Dabas un kultūrvēsturiskais mantojums

  • Muižas apbūves komplekss: muižas ēka, saimniecības ēkas un 19. gadsimts pēc regulāra plānojuma stādītais muižas parks 18.6 ha.
                                     

3. Iedzīvotāji

Apdzīvotās vietas

Lielākās apdzīvotās vietas ir: Malnava pagasta centrs; 402 iedz., Bozova 87 iedz., Lemešova 75 iedz., Soldoni 73 iedz., Novoselki 71 iedz., Lielā Zeļčeva 64 iedz., Nesteri 45 iedz.