Back

ⓘ Teds Tērners
Teds Tērners
                                     

ⓘ Teds Tērners

Roberts Edvards "Teds" Tērners III ir amerikāņu mediju magnāts un filantrops, pazīstams kā ASV televīzijas kompānijas CNN dibinātājs. Izveidojis arī WTBS kanālu, ieviešot neatkarīgu TV pārraidīšanas staciju koncepciju kabeļtelevīzijā.

Kā filantrops zināms ar savu 1 miljarda dolāru lielo dāvinājumu ANO darbības atbalstam, kā rezultātā tika izveidots sabiedriskais labdarības fonds United Nations Foundation. Tērners ir šī fonda valdes priekšsēdētājs.

                                     

1. Uzņēmējdarbības sākums

Tērners uzsāka savu darbību biznesā 24 gadu vecumā, kad pēc tēva pašnāvības 1963. gadā pārņēma viņa vides reklāmu kompāniju Turner Outdoor Advertising un spēja uzlabot kompānijas finansiālo situāciju. Iegūto peļņu viņš izlietoja nopērkot dažas radio stacijas, ko pēc tam pārdeva un 1970. gadā nopirka nelielu Atlantas TV staciju. Uz tās pamata Tērners nodibināja Turner Broadcasting System mediju kompāniju. Trijos gados šī neatkarīgā TV stacija kļuva ļoti ienesīga. 1976. gadā tā bija viena no pirmajām, kas lietoja jaunās komunikāciju satelītu iespējas, lai pārraidītu savu kanālu plašai kabeļtelevīzijas auditorijai visas valsts līmenī.

                                     

2. Mediju biznesa attīstība

Vēlāk Tērners nodibināja vēl divus kanālus CNN Cable News Network, 1980 un TNT Turner Network Television, 1988.

1986. gadā Tērners nopirka MGM/UA Entertainment kompāniju, kurā ietilpa Metro-Goldwyn-Mayer kinostudija un tās bibliotēka ar vairāk kā 4000 filmām. Vēlāk gan viņam nācās atkal pārdot šo kompāniju, kā arī daļu no Turner Broadcasting System. Tomēr kontroli pār Turner Broadcasting System viņš saglabāja, kā arī viņa īpašumā palika MGM filmu kolekcija, starp kurām ir daudzas slavenas Holivudas klasiskās filmas.

1990. gados Tērners atsāka sava mediju biznesa paplašināšanu, izveidojot Cartoon Network 1992 kanālu un 1993. gadā nopērkot divas filmu producēšanas kompānijas New Line Cinema un Castle Rock Entertainment. 1994. gadā Tērners nodibināja TCM kanālu Turner Classic Movies, kurā tiek rādītas filmas no Warner Bros, RKO un MGM filmu kolekcijām.

1996. gadā kompānijai Time Warner izdevās iegūt Turner Broadcasting System par 7.5 miljardiem dolāru. Saskaņā ar vienošanos, Tērners kļuva par Time Warner priekšsēdētāja vietnieku un vadīja kompānijas kabeļtelevīzijas tīklu. Pēc Time Warner apvienošanās ar interneta kompāniju AOL Tērners ieņēma līdzīgu posteni, kuru viņš pameta 2003. gadā.

                                     

3. Iesaistīšanās labdarībā

1990. gadā Tērners nodibināja fondu Turner Foundation, kas finansiāli atbalsta apkārtējai videi un iedzīvotāju labklājībai veltītus pasākumus.

Lai palīdzētu ANO finansiāli, 1998. gadā Tērners izveidoja labdarības fondu United Nations Foundation, ziedojot tam 1 miljardu dolāru un aicinot arī citus piedalīties fonda darba nodrošināšanā. Tērners nosaucis ziedojumu par ieguldījumu cilvēces nākotnē. Viņš ir fonda valdes priekšsēdētājs.

                                     

4. Sports un kinobizness

12 gadu vecumā Tērners sāka nodarboties ar burāšanu. Vēlāk viņš guva arī atzīstamus panākumus šajā sportā. Viņš ir uzvarējis Amerikas kausa izcīņā 1977. gadā. 1993. gadā Tērners uzņemts Amerikas kausa slavas zālē, bet 2011. gadā Nacionālajā Burāšanas slavas zālē.

Tērners sportā iesaistījies arī finansiāli. 1976. gadā viņš iegādājās beisbola klubu Atlantas "Braves", bet 1977. gadā profesionālo basketbola klubu Atlantas "Hawks". Tērners ir iniciējis un finansiāli atbalstījis Labas gribas spēles 1986–2001, cenšoties mazināt Aukstā kara ietekmi ar sporta sadraudzības spēlēm.

Tērners iesastījies arī kinofilmu un TV filmu producēšanā, piedalījies TV programmās un dažās filmās. 2008. gadā Tērners izdeva savu autobiogrāfiju Call Me Ted.

                                     

5. Personīgā dzīve

Tērners bija precējies ar Džūliju Geilu Naju 1960–1964. Laulībā dzimuši divi bērni - dēls Roberts Edvards IV un meita Laura Lī.

Otrā Tērnera sieva bija stjuarte Džeina Šērlija Smita 1964–1988. Šajā laulībā piedzima trīs bērni.

Trešo reizi Tērners apprecējās 1991. gadā ar aktrisi Džeinu Fondu. Laulība tika šķirta 2001. gadā.

Pēc Time Warner atstāšanas 2003. gadā, Tērners pievērsies zemes īpašumu apsaimniekošanai. Viņš ir viens no lielākajiem privātajiem zemes īpašniekiem ASV, viņam pieder 2 miljoni akru zemes. Uz šīs zemes Tērners ir attīstījis projektus apkārtējās vides saglabāšanai, izveidojot savvaļas rezervātus. Viņa īpašumos ir ap 50 000 bizonu.