Back

ⓘ Liepas pagasts
Liepas pagasts
                                     

ⓘ Liepas pagasts

Liepas pagasts ir viena no Priekuļu novada administratīvajām teritorijām. Tā centrs ir Liepa. Atrodas Gaujas un Raunas starpupē. Robežojas ar sava novada Mārsnēnu un Priekuļu pagastu, Beverīnas novada Kauguru pagastu, Raunas novada Raunas pagastu un pa Gauju ar Pārgaujas novada Raiskuma pagastu un Kocēnu novada Vaidavas un Kocēnu pagastu.

                                     

1. Daba

Liepas pagastā atrodas vairāki nozīmīgi ģeoloģijas un ģeomorfoloģijas pieminekļi.

 • Lielā Ellīte - unikāls sufozijas veidojumu komplekss. Alas arka ir lokveidīga un izveidojusies no smilšakmeņiem. Alas platums - 4 - 5 m, garums - 11m, gaiteņa augstums - 3.5m, alas galā ir metru plata šķērsplaisa, no tā izsplūst avots. Alas vecums tiek lēsts ar aptuveni 7000 - 6500 gadiem.
 • Līču - Laņģu klintis - iespaidīgs smilšakmens atsegums. Klints sienas pirmā pakāpe ir 20 m augsta, otrā - 10 m. Klintīs vairākas alas, nišas, avoti. Kopā klinšu sistēma ir aptuveni kilometru gara, kaut arī lielā daļā klintis neatsedzas.
 • Baltā klints - atrodās Gaujas krastā. Veidojusies smilšakmenī, aptuveni 400m gara un 12 - 16 m augsta.
 • Mazā Ellīte - smilšakmens ala, kas atrodas gravā pie Liepas kapsētas un Ellīšu mājām. Garums - 8m, vidējais platums - 1.8m, griestu augstums - 1m.
 • Baižu ala - Gaujas kreisajā krastā, lejpus Lodes - nišveidīga smilšakmens ala.
 • Ceipu līcis - atrodās pie Speļģiem, netālu no Raunas līča. Ar laiku apaudzis ar mežu. Upes kreisajā krastā atsedzas Ceipu iezis.
 • Bezdibeņa avots - iztek no Lielās Laņģu alas. Avota dziļums alā vismaz 4 m, debits 2.5 l/s.
                                     

1.1. Daba Upes

 • Grīviņupīte;
 • Gauja;
 • Rauna - garums 50 km, kritums 183 m. Upes sākums ir straujš, ar stāviem krastiem. Labajā krastā - Raunas Staburags, kas ir veidojies no šūnakmens. Tālāk upe tek gar līdzeniem krastiem, kuri ir aptuveni 3 - 5 m augsti. Gar upes krastiem bieži var sastapt daudzus pārkritušus kokus.
 • Braslava;
                                     

2. Vēsture

Liepas pagasts izveidots bijušās Liepas muižas Lindenhof teritorijā. 1925. gadā Liepas pagastam pievienoja Mūrmuižas pagasta Skangaļu muižas daļu. 1935. gadā Cēsu apriņķa Liepas pagasta platība bija 68.9 km² un tajā dzīvoja 1262 iedzīvotāji. 1945. gadā pagastā izveidoja Dunduru un Liepas ciema padomes, bet pagastu 1949. gadā likvidēja. Cēsu rajona Liepas ciemam 1954. gadā pievienoja likvidēto Dunduru ciemu. 1990. gadā ciemu reorganizēja par pagastu. 2009. gadā Liepas pagastu kā administratīvo teritoriju iekļāva Priekuļu novadā.

                                     

3. Saimniecība

Akciju sabiedrība "Lode” - ražo keramiskos būvmateriālus. Atrodās 0.3 km no Lodes stacijas. Rūpnīca darbojas kopš 1963. gada. "Lode" izgatavo celtniecības ķieģeļus, dažādu formu figurālos ķieģeļus, keramiskās palodzes, grīdas plāksnes, žogu pārsedzes, grīdas plāksnes.

Lodes mālu karjers - lielākās Liepas devonu mālu atradnes. Atrodās uz dienvidrietumiem no Lodes stacijas. Iegūst dažādu krāsu svītas mālus, kurus izmanto ķieģeļrūpnīca.