Back

ⓘ Latvijas balzams
Latvijas balzams
                                     

ⓘ Latvijas balzams

AS Latvijas balzams ir uzņēmums Latvijā, lielākais alkoholisko dzērienu ražotājs Baltijā. Kā akciju sabiedrība dibināta 1997. gadā, bet tās senākā ražotne sākusi darbu 1900. gadā.

Uzņēmuma akcijas tiek kotētas biržas NASDAQ OMX Riga Otrajā sarakstā. Lielākais akcionārs 2017. gadā ir SIA Amber Beverage Group 89.99 %, kas pieder S.P.I. Group grupas uzņēmumam Amber Beverage Group Holding S.ar.l.

                                     

1. Vēsture

Latvijas balzams pirmsākumi meklējami 1900. gadā, kad sāka darboties Rīgas valsts degvīna noliktava Nr. 1.

1940. gadā rūpnīca tika nacionalizēta un pārdēvēta par Rīgas spirta un degvīna rūpnīca. 1948. gada Latvijas balzams sāka ražot degvīnu Stoličnaja. 1949. gadā sākta liķieru ražošana, no tiem pirmais un slavenākais bija Allažu ķimelis. 1950. gadā atjaunota Rīgas Melnais balzams kara laikā zaudētā recepte un uzsākta ta ražošana. 1952. gadā sākta dzirkstošā vīna Rīgas šampanietis ražošana pēc unikālas patentētas tehnoloģijas. 1960. gadā uzsākts produkcijas eksports ārpus PSRS. 1970. gada rūpnīca pārdēvēta par Latvijas balzams.

1995. gadā sākta pirmā brendija Latvijā Merkurs ražošana. 1996. gadā uzņēmums tika nodots privatizācijai. 1997. gadā Latvijas balzams kļuva par publisku akciju sabiedrību. 1998. gadā sākta uzņēmuma akciju kotēšana Rīgas fondu biržā.

2000. gadā uzņēmums pilnībā tika privatizēts. 49.95 % akciju piederēja AS New Technology and Development Corporation bijusī Ave Lat grupa meitas uzņēmumam NTBDC LB. 2000. gadā iegādāts uzņēmums AS Rīgas vīni. 2001. gadā Latvijas balzams pirmais Latvijā uzsāka sidru ražošanu Lucky Dog. 2003. gada martā S.P.I. Group Nīderlandē reģistrētais meitas uzņēmums SPI Distilleries B.V. no NTBDC LB nopirka Latvijas balzams akcijas. Pēc tam, kad SPI Distilleries B.V. arī no citiem īpašniekiem iegādājās akcijas, tas piederēja jau 87.98 % kapitāldaļu. Septembrī alkohola mazumtirgotājs SIA Bravo pārdots ONETANGO Ltd. Lietuvā dibināts meitas uzņēmums UAB Baltijos alkoholiniai produktai, kas nodarbojās ar konsultāciju un mārketinga pakalpojumu sniegšanu Latvijas balzams Lietuvas tirgū. Sākta degvīnu Stolichanaya un Moskovskaya pildīšana pasaules tirgiem. 2005. gadā atvērts pirmais Latvijas balzams veikals Viļņā. Līdz 2008. gadam pieauga eksports, bet 2009. gadā samazinājās eksports un apgrozījums. 2007. gadā uzstādīta pirmā Latvijā ražošanas līnija dzērienu pildīšanai skārdenēs.

2012. gadā 89.53 % akciju piederēja S.P.I. Regional Business Unit B.V. 2012. gadā sāka pieaugt apgrozījums. etojās Latvijas balzams vietējā tirgus preču noliktava, kā arī dzērienu izplatītāja SPI Distribution Latvia vairumtirdzniecības preču noliktava un birojs. 2014. gada 23. oktobrī noliktavu kompleksā Dreiliņos Balt Cargo Solutions atklāts SPI Group loģistikas centrs Amber Logistics, kurā izvietojās Latvijas balzams vietējā tirgus preču noliktava, kā arī dzērienu izplatītāja SPI Distribution Latvia vairumtirdzniecības preču noliktava un birojs. 24. oktobrī dibināts meitas uzņēmums SIA Amber Beverage Group, kurā paredzēts apvienot SPI Group Baltijas uzņēmumus. 3. novembrī S.P.I. Regional Business Unit B.V. piederošie 89.53 % AS Latvijas balzams akciju pārgāja SIA Amber Beverage Group īpašumā. 2015. gada 3. jūlijā SPI Distribution Latvia tika pārdēvēts par SIA Amber Distribution Latvia. 2019. gada 1. augustā alkoholisko dzērienu tirdzniecības tīkls Latvijas balzams veikali tika apvienots ar Amber Distribution Latvia.

                                     

2. Vispārīga informācija par uzņēmumu

Uzņēmumam pieder divas ražotnes Rīgā: dzirkstošo vīnu un vieglo alkoholisko dzērienu ražotne un stipro alkoholisko dzērienu ražotne. Latvijas balzams nodrošina vairāk nekā 600 darba vietas un ir viens no lielākajiem nodokļu maksātājiem Latvijā.

AS Latvijas balzams ar vairāk nekā 100 produktu nosaukumiem ir pārstāvēts gandrīz visos stipro un vieglo alkoholisko dzērienu segmentos. Vairākos no tiem uzņēmums ir izteikts tirgus līderis Latvijā. Starp Latvijas balzams ražotajiem produktiem ir tādi pasaulē atzīti zīmoli kā "Rīgas Melnais balzams" un "Rīgas šampanietis".

Latvijas balzams ieguvis simtiem apbalvojumu dažādos starptautiskos un pašmāju konkursos un iegūti kvalitātes sertifikāti.

Latvijas balzams ir viens no Latvijas vadošajiem eksportētājiem - tā produkcija pieejama vairāk nekā 30 pasaules valstīs. 2013. gadā eksports sastādīja 66 % no visas uzņēmumā ražotās produkcijas.