Back

ⓘ Mangaļu pagasts
Mangaļu pagasts
                                     

ⓘ Mangaļu pagasts

Mangaļu pagasts bija viena no Rīgas apriņķa pašvaldībām ziemeļos no Rīgas pilsētas Rīgas jūras līča krastā. Robežojās ar Rīgas pilsētu un Ādažu pagastu. Pagasta valde atradās tagadējos Rīnūžos. Lielākās apdzīvotās vietas bija Vecāķi, Rīnūži un Garciems.

                                     

1. Vēsture

Dibināts pēc muižu pagastu likvidēšanas sakarā ar 1866. gada pagastu pašvaldību likuma pieņemšanas agrākajā Daugavgrīvas draudzes novadā, sadalot to Bolderājas un Mangaļu pagastos. Līdz 1920. gada agrārajai reformai Mangaļu pagastā atradās Mangaļu-Mīlgrāvja kroņa muiža 314 ha kopplatībā, kuru sadalīja 143 vienībās. Mangaļu valsts mežu 615 ha kopplatībā ar trīs rentes mājām sadalīja 331 vienībā. Daugavgrīvas mācītājmuižu ar četrām rentes mājām 130 ha kopplatībā sadalīja 6 vienībās. Pirms Pirmā pasaules kara pagastā darbojās ievērojamā Mangaļu jūrskola.

1945. gada 19. decembrī pagastā izveidoja Mangaļu ciemu, bet 1947. gada 18. novembrī ciemu likvidēja. Sakarā ar 1949. gada 31. decembra administratīvo reformu un pagastu likvidēšanu jaunizveidotajā Rīgas rajonā atjaunoja Mangaļu ciemu.

Mūsdienās Mangaļu pagasta teritorija iekļauta Rīgas pilsētas Ziemeļu rajonā un Carnikavas un Garkalnes novados.